Przegląd prasy
Paznokcie nr 61
Paznokcie nr 61

Długa historia masażu

dodano: 31.07.2013   |   czytany: 48 789 razy   |   komentarzy: 0 (skomentuj)
Długa historia masażu
Koliste ruchy, nagniatanie, głaskanie i ściskanie. Jak świat długi i szeroki, zbawienne działanie masażu znane i praktykowane jest już od tysiącleci. To nie tylko sposób na gładką skórkę i sprężyste ciało. Masaż leczniczy to zbawienny zabieg zdrowotny.
Masażyści przed naszą erą
 
Masaż jest uznawany za jedną z najstarszych form praktyk medycznych. Wywodzi się on z intuicyjnych ruchów człowieka rozmasowania bolesnego miejsca. Różne techniki i metody masażu powstały niezależnie od siebie w starożytnej Grecji i Rzymie oraz na wschodzie - w Indiach i Chinach.
Samo słowo masaż pochodzi od arabskiego “mass’h” i oznacza dotykanie lub ugniatanie. Początki chińskiej szkoły masażu datowane są już ponad 2 tysiące lat p.n.e. Zbawienny dotyk wykorzystywany był w calach terapeutycznych oraz do leczenia wielu schorzeń – od bólu pleców po paraliż ciała. Masaż znany był również w starożytnym Egipcie. O jego roli świadczą malowidła w grobowcach, przedstawiające osoby w trakcie masażu. Szczególnym uznaniem cieszyła się refleksologia, a więc masaż z uciskaniem dłoni i stóp. Dużą wagę do zdrowotnego dotyku przywiązywano również w Indiach. Zabiegi z wykorzystaniem wonnych olejków i przypraw, wchodziły w skład tradycyjnej medycyny indyjskiej, znanej jako Ayurveda.
 
Zdrowy dotyk w Europie
 
Masaż leczniczy stosowany był również w kulturze Europejskiej. Już starożytni greccy i rzymscy możnowładcy poddawani byli regularnym zabiegom. Jak donoszą źródła, codziennie z masażu korzystał Juliusz Cezar, cierpiący na nerwobóle lub na rwę kulszową. Także grecki ojciec medycyny i autor obowiązującej do dziś przysięgi – Hipokrates z Kos – wypowiadał się pozytywnie o sztuce masażu. Twierdził on, że lekarz musi wiedzieć dokładnie jak oddziałuje na mięśnie człowieka ucisk o różnej sile. Początków masażu możemy dopatrywać się również w zabiegu wmasowywania oliwy w ciało sportowców przed zawodami.
Rzymianie czerpali z mądrości greków, rozwijając własną tradycję masażu. Największe zasługi miał w tym polu Galen, rzymski lekarz greckiego pochodzenia, autor wielu dzieł medycznych i leczniczych. Wiedzę dotyczącą leczenia urazów fizycznych uzyskał on m.in. dzięki wieloletniej praktyce jako lekarz gladiatorów.
W Polsce oraz krajach słowiańskich początków masażu możemy dopatrywać się jedynie w oklepywaniu i obijania rózgami ciała w trakcie korzystania z bani i łaźni parowych.
Nauki Hipokratesa i Galena zostały porzucone w średniowieczu. Masaż, a więc dotyk, który przynosi ulgę i przyjemność, uważany był za grzeszny. Dopiero kilkaset lat później Europejczycy zaczęli znów doświadczać zbawiennych masaży leczniczych.
 
Czerpanie z tradycji
 
Masaż wrócił do łask dzięki francuskiemu lekarzowi Ambrożemu Pare w XVI wieku. Zaobserwował on, że miejsca po operacjach i urazach inaczej zachowują się dzięki serii odpowiednich, stale powtarzanych ruchów. Dzięki wiedzy i naukowym obserwacjom przywrócił on masaż jako zabieg medyczny.
Najpopularniejszą formą, stosowaną od XIX wieku w kulturze Zachodu, jest masaż szwedzki. Korzysta on z tradycyjnych technik, zapożyczonych rodem z Chin, Egiptu, Grecji i Rzymu. Masaż leczniczy jest uzupełniany o zbawienne działania aromaterapii (leczenie zapachami), refleksologii (ugniatanie odpowiednik punktów na stopie), osteopatię (formę medycyny niekonwencjonalnej) czy system Reiki (leczenia energią życiową).
Technika masażu dopasowywana jest do potrzeb i wymagań pacjentów. Do dziś masażyści czerpią z wielowiekowej tradycji wielu kultur, aby nie tylko uspokajać i łatać nerwy, ale także pomagać w leczeniu urazów kończyn, zapaleniu stawów i kości, uszkodzeniach nerwów, paraliżu, jak i wspomagać osoby po zawałach serca i udarach mózgu. Dzięki licznym badaniom, rozwojowi i rzeszom popularyzatorów, masaż, obok jogi, akupunktury czy dietetyki, zaczyna być traktowany jako uznana metoda lecznicza, stanowiąca świetną alternatywę dla medycyny opartej o leki.
 
 
 
 
 
 
R E K L A M A
źródło/autor: Joanna Szczygłowska
R E K L A M A
Warto zobaczyć

Trendy lato 2015 – manicure

Trendy lato 2015 – manicure
Co będzie najmodniejsze tego lata? Jaki manicure najczęściej pojawiał się na wybiegach? Sprawdzamy propozycje projektantów.

Owocowy zawrót głowy z kolekcją Forbiden Fruits

Owocowy zawrót głowy z kolekcją Forbiden Fruits
Smoothies są trendy! Wraz z modą na aktywny, zdrowy tryb życia przyszła moda na zdrowe, owocowe koktajle. Wystarczy zmiksować dowolne owoce, warzywa lub zioła z wodą albo mlekiem, by stworzyć energetyzujący napój, który zachwyci smakiem i kolorem, a latem orzeźwi dużo lepiej niż lody. Moda na smoothies ma też swoje odzwierciedlenie w makijażu. Stawiamy na intensywne kolory i wyraźne, wyczuwalne faktury. Zwłaszcza w manicure!

Pielęgnacja męskich dłoni

Pielęgnacja męskich dłoni
Zwykło się uważać, że jedynie płeć piękna powinna dbać o swoją wizytówkę – dłonie. Gładka skóra, zdrowy koloryt i wypielęgnowane paznokcie stają się jednak wymogiem także dla współczesnych panów.
R E K L A M A

© 2007-2015 nailmania.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.