Przegląd prasy
Paznokcie nr 61
Paznokcie nr 61

Długa historia masażu

dodano: 31.07.2013   |   czytany: 35 242 razy   |   komentarzy: 0 (skomentuj)
Długa historia masażu
Koliste ruchy, nagniatanie, głaskanie i ściskanie. Jak świat długi i szeroki, zbawienne działanie masażu znane i praktykowane jest już od tysiącleci. To nie tylko sposób na gładką skórkę i sprężyste ciało. Masaż leczniczy to zbawienny zabieg zdrowotny.
Masażyści przed naszą erą
 
Masaż jest uznawany za jedną z najstarszych form praktyk medycznych. Wywodzi się on z intuicyjnych ruchów człowieka rozmasowania bolesnego miejsca. Różne techniki i metody masażu powstały niezależnie od siebie w starożytnej Grecji i Rzymie oraz na wschodzie - w Indiach i Chinach.
Samo słowo masaż pochodzi od arabskiego “mass’h” i oznacza dotykanie lub ugniatanie. Początki chińskiej szkoły masażu datowane są już ponad 2 tysiące lat p.n.e. Zbawienny dotyk wykorzystywany był w calach terapeutycznych oraz do leczenia wielu schorzeń – od bólu pleców po paraliż ciała. Masaż znany był również w starożytnym Egipcie. O jego roli świadczą malowidła w grobowcach, przedstawiające osoby w trakcie masażu. Szczególnym uznaniem cieszyła się refleksologia, a więc masaż z uciskaniem dłoni i stóp. Dużą wagę do zdrowotnego dotyku przywiązywano również w Indiach. Zabiegi z wykorzystaniem wonnych olejków i przypraw, wchodziły w skład tradycyjnej medycyny indyjskiej, znanej jako Ayurveda.
 
Zdrowy dotyk w Europie
 
Masaż leczniczy stosowany był również w kulturze Europejskiej. Już starożytni greccy i rzymscy możnowładcy poddawani byli regularnym zabiegom. Jak donoszą źródła, codziennie z masażu korzystał Juliusz Cezar, cierpiący na nerwobóle lub na rwę kulszową. Także grecki ojciec medycyny i autor obowiązującej do dziś przysięgi – Hipokrates z Kos – wypowiadał się pozytywnie o sztuce masażu. Twierdził on, że lekarz musi wiedzieć dokładnie jak oddziałuje na mięśnie człowieka ucisk o różnej sile. Początków masażu możemy dopatrywać się również w zabiegu wmasowywania oliwy w ciało sportowców przed zawodami.
Rzymianie czerpali z mądrości greków, rozwijając własną tradycję masażu. Największe zasługi miał w tym polu Galen, rzymski lekarz greckiego pochodzenia, autor wielu dzieł medycznych i leczniczych. Wiedzę dotyczącą leczenia urazów fizycznych uzyskał on m.in. dzięki wieloletniej praktyce jako lekarz gladiatorów.
W Polsce oraz krajach słowiańskich początków masażu możemy dopatrywać się jedynie w oklepywaniu i obijania rózgami ciała w trakcie korzystania z bani i łaźni parowych.
Nauki Hipokratesa i Galena zostały porzucone w średniowieczu. Masaż, a więc dotyk, który przynosi ulgę i przyjemność, uważany był za grzeszny. Dopiero kilkaset lat później Europejczycy zaczęli znów doświadczać zbawiennych masaży leczniczych.
 
Czerpanie z tradycji
 
Masaż wrócił do łask dzięki francuskiemu lekarzowi Ambrożemu Pare w XVI wieku. Zaobserwował on, że miejsca po operacjach i urazach inaczej zachowują się dzięki serii odpowiednich, stale powtarzanych ruchów. Dzięki wiedzy i naukowym obserwacjom przywrócił on masaż jako zabieg medyczny.
Najpopularniejszą formą, stosowaną od XIX wieku w kulturze Zachodu, jest masaż szwedzki. Korzysta on z tradycyjnych technik, zapożyczonych rodem z Chin, Egiptu, Grecji i Rzymu. Masaż leczniczy jest uzupełniany o zbawienne działania aromaterapii (leczenie zapachami), refleksologii (ugniatanie odpowiednik punktów na stopie), osteopatię (formę medycyny niekonwencjonalnej) czy system Reiki (leczenia energią życiową).
Technika masażu dopasowywana jest do potrzeb i wymagań pacjentów. Do dziś masażyści czerpią z wielowiekowej tradycji wielu kultur, aby nie tylko uspokajać i łatać nerwy, ale także pomagać w leczeniu urazów kończyn, zapaleniu stawów i kości, uszkodzeniach nerwów, paraliżu, jak i wspomagać osoby po zawałach serca i udarach mózgu. Dzięki licznym badaniom, rozwojowi i rzeszom popularyzatorów, masaż, obok jogi, akupunktury czy dietetyki, zaczyna być traktowany jako uznana metoda lecznicza, stanowiąca świetną alternatywę dla medycyny opartej o leki.
 
 
 
 
 
 
R E K L A M A
źródło/autor: Joanna Szczygłowska
R E K L A M A
Warto zobaczyć

Szukasz mocnych wrażeń? Prezentujemy nową kolecję od Orly

Szukasz mocnych wrażeń? Prezentujemy nową kolecję od Orly
Daj się porwać żywiołowej kolekcji Adrenaline Rush i poczuj przyjemny dreszczyk emocji. Niezapomniane wrażenia są tuż na wyciągnięcie ręki. Sześć intensywnych lakierów pozwoli zrealizować nawet najbardziej szalone i ryzykowne pomysły.

ORLY EPIX™ przełom w historii manicure

ORLY EPIX™ przełom w historii manicure
W tym sezonie marka ORLY przedstawia EPIX. Dwuetapowy manicure o wyjątkowej formule, która zapewnia trwały kolor i wysoki połysk przez ponad 7 dni bez smug i odprysków! Rewolucyjna technologia preparatów EPIX sprawia, że wszelkie niedociągnięcia oraz zadrapania zostają zniwelowane podczas procesu schnięcia lakieru.

Suchy manicure, jako alternatywa klasycznego zabiegu manicure

Suchy manicure, jako alternatywa klasycznego zabiegu manicure
Tradycyjny pielęgnacyjny zabieg manicure uwzględnia wykonanie kąpieli dłoni i paznokci, jednak alternatywnie możemy zastosować technikę manicure bez użycia wody, która posiada wiele zalet zarówno dla klientki, jak i manikiurzystki.
R E K L A M A

© 2007-2015 nailmania.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.