Przegląd prasy
Paznokcie nr 61
Paznokcie nr 61

Make-up przed wiekami

dodano: 18.09.2013   |   czytany: 38 122 razy   |   komentarzy: 0 (skomentuj)
tagi: ,
Make-up przed wiekami
Pomadka, maskara, podkład, błyszczyk, kredka, eyeliner. Współczesne kobiety mogą przebierać w przebogatej ofercie kolorowych kosmetyków. W przeszłości make-up oznaczał coś więcej niż zwykłą wizytę w drogerii. Dowiedz się, co mają wspólnego ołów, pył węglowy, szafran i... lakier samochodowy!
 Czarne oko nad Nilem
 
Pierwsze kosmetyki kolorowe mają swój początek w Egipcie. Skąd o tym wiemy? Archeologowie badający sarkofagi znaleźli wiele zestawów do malowania twarzy. Elegantki nad Nilem kochały podkreślać usta. Piękna Kleopatra mogła sobie pozwolić na najbardziej ekskluzywną wersję – pomadkę powstałą z chrząszczy. Pozostałe kobiety musiały zadowolić się mieszaniną glinki i wody.
Charakterystyczne dla Egiptu są jednak przyczernione oczy. Zarówno kobiety jak i mężczyźni rysowali ciemną obwódkę dookoła oka. Kosmetyk sporządzany był z węgla, a także mieszaniny metali, ołowiu, miedzi i spalonych migdałów. Makijaż oka miał nie tylko pomóc w walce z oślepiającym słońcem, ale także odpędzać złe duchy.
Egipcjanie wytwarzali nawet kremy na rozstępy i przeciwko starzeniu się skóry, pasty na oparzenia i blizny oraz stosowali olejki nawilżające. W walce z siwieniem i łysieniem pomagała im mieszanina wosku pszczelego i żywicy.
 
Gorszące usta! 
 
Starożytni Grecy i Rzymianie również lubowali się w podkreślaniu urody. Do produkcji specyfików wykorzystywali rozdrobnione minerały i kamienie, a policzki kolorowali jagodami. W starożytnym Rzymie popularne było malowanie paznokcie przy pomocy mieszaniny owczego łoju i krwi. Możni często zażywali kąpieli błotnych, a włosy rozjaśniali... gołębimi odchodami. Z upływem czasu mocne odcienie przeszły do niełaski.
 
Od średniowiecza do XIX wieku panowała moda na stonowane barwy oraz rozjaśnianie skóry. Kobiety dobrze urodzone malowały swoje twarze, szyje i czoła na biało, przy wykorzystaniu białka oraz toksycznych farb powstałych na bazie ołowiu i octu. Jedynie kobiety najniższego stanu – prostytutki, pozostały przy wyzywających ustach w kolorze mocnej czerwieni oraz podkreślonych policzkach i przyczernionych oczach. Kobiety, które chciały wyglądać pięknie płaciły najwyższą cenę. Długie stosowanie zabielacza z ołowiem powodowało paraliż twarzy oraz przedwczesną śmierć.
 
Jasna skóra bielona ryżem była popularna także w dalekich Chinach już 300 lat p.n.e. Z czasem kobiety zaczęły tam także malować zęby na złoto lub czarno oraz golić brwi. Niektórzy członkowie dynastii farbowali także paznokcie – początkowo na złoto lub srebrno, później na czerwono i czarno. W tych samych latach w Indiach popularności nabierała henna, którą kolorowano włosy oraz zdobiono ciało.
 
W Japonii gejsze także nie stroniły od poprawiania urody. Stosowały one pastę z pokruszonych płatków szafranu do malowania brwi i kącików oczu oraz ust. W Japonii, podobnie jak w Chinach, twarz bielono ryżowym proszkiem.
 
Z desek teatru na wielki ekran
 
Kolorowe kosmetyki stawały się coraz popularniejsze od początku XIX wieku. To właśnie wtedy nastała moda na fotograficzne portrety, przed którymi poprawienie urody makijażem należało do standardu. Coraz dostępniejsze stawały się także lustra, goszczące coraz częściej także w domach biedniejszych warstw społecznych. Największy wpływ na popularyzację kosmetyków miała jednak moda na kino, z jej pięknymi gwiazdami o idealnym wyglądzie.
Kosmetyki, które znamy dziś – pomadki, maskary czy puder do twarzy, zaczęły powstawać na początku XX wieku. Początkowo aktorzy filmowi nosili zbyt ciężkie makijaże. Grube kreski na oczach i mocno podkreślone usta miały swoje uzasadnienie w teatrze, gdzie twarz aktora musiała być dobrze widoczna, także dla widzów z ostatnich rzędów.
 
Węgiel i karoseria
 
Zbyt grube kreski zauważył Max Factor, który dostarczał peruki do Hollywood. Opracował on około 1915 pierwszą pomadkę o idealnej konsystencji, wykorzystaną w kasowym filmie, a kilka lat później stworzył pierwszy błyszczyk i kredkę do brwi. Od tej chwili zaczął aktywne promować swoje kosmetyki jako produkt, który uczyni z każdej kobiety piękną gwiazdę filmową.
 
Także około 1915 ma swój początek kolejny ze współczesnych gigantów makijażu - firma Maybelline. Mabel Maybelline miała w zwyczaju podkreślać rzęsy mieszaniną wazeliny i pyłu węglowego. Mikstura zainspirowała jej brata Williamsa, który usprawnił proces produkcji, a jego idealna do nakładania pasta podbiła serca kobiet kochających grube, wyraźne rzęsy.
 
To właśnie wtedy powstają także pierwsze lakiery do paznokci. Ich powstanie jest ściśle połączone z branżą motoryzacyjną.
Początkowo auta marki Ford produkowane były jedynie w czarnym kolorze, który najszybciej sechł. Konkurencja magnata motoryzacji zaczęła eksperymentować, by szybko uzyskać całą paletę barw. Kolorowe lakiery zainspirowały także branżę kosmetyczną, z Charlesem Revsonesem, współzałożycielem marki Revlon na czele. Pierwsze lakiery do paznokci miały podobny skład jak te do karoserii. Revsones spopularyzował dobieranie koloru pomadki i paznokci do siebie. Już w 1907 Eugene Schueller, założyciel marki L`Oreal stworzył nowoczesne, syntetyczne barwniki do włosów, które pozwoliły na bezpieczną zmianę koloru.
 
Jak widać, dbanie o wygląd zewnętrzny i poprawianie urody nie jest wymysłem współczesności, lecz zjawiskiem równie starym jak sam człowiek. Zmieniają się jedynie materiały i wykorzystywane środki. Sama idea pozostaje niezmienna – każda kobieta chce być po prostu piękna.
 
R E K L A M A
źródło/autor: Joanna Szczygłowska
R E K L A M A
Warto zobaczyć

Zdobienie paznokci – przepiękne murale

Zdobienie paznokci – przepiękne murale
Murale w zdobieniu paznokci, to stylizacje wykonane z niezwykłą precyzją i starannością. Pokazujemy piękne prace stworzone przez zagraniczne stylistki opublikowane w NAILS Mag.

Jakie perfumy są najtrwalsze?

Jakie perfumy są najtrwalsze?
Każda kobieta marzy, aby piękny zapach otulał jej ciało aromatyczną mgiełką przez cały, długi dzień. Niestety, wiele z pięknych nut zapachowych jest bardzo nietrwałych, a uroczy aromat jest już praktycznie niewyczuwalny po godzinie od zastosowania. Jak wybrać najtrwalsze perfumy?

Kosmiczne paznokcie Katy Perry

Kosmiczne paznokcie Katy Perry
Jeżeli jeszcze nie widzieliście teledysku do najnowszej piosenki artystki, to koniecznie musicie nadrobić zaległości. Video do "E.T.", to prawdziwe arcydzieło.
R E K L A M A

© 2007-2015 nailmania.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.