Przegląd prasy
Paznokcie nr 62
Paznokcie nr 62

Grzybica paznokci (łac. onychomycosis, tinea unguinum)

Grzybica paznokci (łac. onychomycosis, tinea unguinum), to groźna choroba, którą niezwykle trudno się leczy. Poniżej znajdują się podstawowe informacje na temat objawów, leczenia i profilaktyki.

 

Grzybica paznokci może, lecz nie musi, towarzyszyć grzybicy stóp, dłoni lub innych partii ciała. Szacuje się, że schorzenie to dotyka ok. 21 procent populacji i stanowi prawie połowę przypadków chorobowych zmian paznokci. Najczęściej spotykaną postacią grzybicy paznokci, jest grzybica paznokci u stóp.

 

Przyczyny

Grzybicę paznokci wywołują najczęściej dermatofity lub grzyby drożdżopodobne, jednak w celu postawienia właściwej diagnozy niezbędne jest wykonanie badania mikologicznego. Grzybicą paznokci można się zarazić poprzez kontakt z chorą tkanką lub poprzez przedmioty, które miały z nią styczność, takie jak cążki i pilniki, obuwie, ręczniki. Do zarażenia może dojść na basenie lub w salonie kosmetycznym.

 

Przebieg choroby i objawy

Choroba na początku atakuje wolny brzeg i brzegi boczne paznokci, a następnie łożysko paznokcia i na końcu płytkę paznokciową.

 

Objawami grzybicy paznokci są: zapalenie skóry, zmiana koloru płytki paznokciowej (najczęściej na kolor żółtawy). Płytka unosi się, staje się krucha, łamliwa, powstają w niej ubytki. Skóra okalająca płytkę ulega zgrubieniu, na płytce paznokciowej pojawiają się bruzdy.

 

Leczenie

Leczenie grzybicy wymaga cierpliwości i systematyki, ponieważ jest to choroba przewlekła – kuracja może trwać kilka miesięcy. Dodatkowo, nawet po wyleczeniu często obserwuje się nawroty choroby. Leczenie grzybicy paznokci może polegać na stosowaniu leków w formie maści i kremów (np. Mycospor Onychoset, Unifungicid), w formie lekarstw doustnych (np. Lamisil) lub poprzez terapię pulsową – wszystko zależy od zaawansowania i przebiegu choroby.

 

Profilaktyka

W celu uniknięcia zarażenia grzybicą paznokci oraz złagodzenia przebiegu choroby ważne jest stosowanie się do następujących zasad higieny:

- dokładne suszenie rąk i stóp; zwłaszcza przestrzeni między palcami;

- noszenie wygodnego i nieuciskającego obuwia oraz skarpetek;

- stosowanie środków zapobiegających nadmiernej potliwości oraz środków przeciwgrzybicznych;

- stosowanie akcesoriów kosmetycznych (pilniki, cążki) oraz skarpet i obuwia wyłącznie na użytek własny.

 

R E K L A M A

© 2007-2015 nailmania.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.