Przegląd prasy
Paznokcie nr 61
Paznokcie nr 61

Punkt stresu

Punkt stresu wyznaczamy na krzywej C paznokcia – jest to najwyższe miejsce krzywej C paznokcia. Dla przypomnienia krzywa C paznokcia biegnie od skórek aż do wolnego brzegu paznokcia (w profilu bocznym – patrz: rysunek poniżej).

 

 

Punkt stresu jest miejscem paznokcia najbardziej narażonym na wszelkie urazy, pęknięcia i złamania. Jest to punkt największego naprężenia przedłużonego paznokcia i istotnie wpływa na trwałość oraz wytrzymałość paznokci. Zachowanie odpowiednich proporcji oraz wymodelowanie prawidłowej krzywej C paznokcia z dobrze umiejscowionym punktem stresu jest bardzo ważne i należy o tej zasadzie pamiętać w trakcie przedłużania. W punkcie stresu należy zbudować masę grubszą warstwą, nałożyć więcej materiału budującego. Dzięki temu uzyskamy odpowiednią krzywiznę – od wolnego brzegu, gdzie linia włosa jest cienka modelujemy paznokieć tak aby punkt kulminacyjny występował w punkcie stresu, a następnie masa delikatnie i naturalnie była coraz cieńsza idąc ku skórkom.

 

Punkt stresu generalnie powinien się znajdować w odległości 1/3 paznokcia licząc od skórek. Dotyczy to przede wszystkim paznokci długich. Warto także pamiętać, że jeżeli nie modelujemy paznokci na mistrzostwach to w praktyce najlepiej jest umiejscowić punkt stresu właśnie bliżej skórek, aby uniknąć szybkiego przesunięcia wraz ze wzrostem paznokcia.

 

Uwaga: istnieją szkoły, które wskazują że punkt stresu powinien znajdować się w odległości ½ paznokcia licząc od skórek (w przypadku proporcji łoża do wolnego brzegu 1:1/2).

 

Punkt stresu w modelowania paznokci żelowych

 

Budowę krzywej C paznokcia i podejście do umiejscowienia punktu stresu w przypadku paznokci żelowych wykonuje się na drugiej warstwie żelu. Generalnie należy nakładać żel na środek paznokcia grubszą warstwą i delikatnie przeciągać ku wolnemu brzegowi i wałom paznokciowym. Problemem może być fakt, że niektóre żele są dosyć płynne co uniemożliwia stworzenie grubszej warstwy masy w jednym miejscu. Pomocne może być wówczas utrwalanie masy w lampie UV trzymając palec opuszkiem do góry – dzięki temu żel delikatnie spłynie w okolice punktu stresu.

 

Punkt stresu w modelowaniu paznokci akrylowych

 

Właściwe wymodelowanie krzywej C paznokcia wraz z punktem stresu jest dużo prostsze w technice akrylowej, ponieważ akryl zastyga dokładnie tam gdzie do umiejscowimy. Większą kulkę akrylu kładziemy w miejscu gdzie docelowo będzie się znajdował punkt stresu i delikatnie pędzelkiem modelujemy krzywą C paznokcia.

 

Bez względu na technikę przedłużania paznokci, profesjonalna stylistka powinna pamiętać o zasadach modelowania. W tym artykule zostały przedstawione zasady dotyczące krzywej C paznokcia, warto jednak pamiętać także o tunelu i innych krzywiznach paznokci. W końcu dobrze wymodelowane paznokcie, to większe zaufanie klientek do dobrze jakościowo wykonanej usługi.

 

 
R E K L A M A
Losowe zdobienie
sztylety one stroke wykonane przez

© 2007-2015 nailmania.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.